komunikat prasowy

PARTNERSTWO NAUKI I PRZEMYSŁU 18 lutego 2011

RAFAKO S.A i Politechnika Wrocławska 2 lutego uroczyście podsumowały współpracę. Obydwie strony nie kryły zadowolenia z jej efektów. - To wzorzec godny naśladowania przez inne firmy – powiedział prof. Tadeusz Więckowski, rektor uczelni.

RAFAKO S.A i Politechnika Wrocławska 2 lutego uroczyście podsumowały współpracę. Obydwie strony nie kryły zadowolenia z jej efektów. - To wzorzec godny naśladowania przez inne firmy – powiedział prof. Tadeusz Więckowski, rektor uczelni.

Umowa RAFAKO z Politechniką Wrocławską została podpisana w listopadzie 2009 r., jednak rzeczywista współpraca z uczelnią trwa niemal od samego początku istnienia firmy. 2 lutego w siedzibie RAFAKO podsumowane zostały efekty dotychczasowych działań. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele spółki, z zarządem na czele oraz uczelni i jej władzami.

 - Jestem zachwycony współpracą z  RAFAKO. To wzorcowy model współdziałania uczelni z przedsiębiorstwem. Nawiązaliśmy tu rzeczywistą współpracę, opartą na prawdziwym partnerstwie. Wyniki badań nie są odkładane na półkę, lecz wykorzystywane w praktyce. Firma poszukuje dla swoich produktów nowych technologii i rozwiązań, by zwiększyć swoją konkurencyjność. Rywalizuje dziś z najlepszymi firmami na świecie, w zawiązku z tym musi szukać takich rozwiązań, które będą atrakcyjne dla przyszłego użytkownika. Współpraca w zakresie prowadzenia badań naukowych to możliwość tworzenia i realizacji własnej myśli technologicznej – mówił Jego Magnificencja rektor prof. Tadeusz Więckowski.  - Nasza współpraca bardzo dobrze rokuje na przyszłość i będzie rozszerzana na kolejne obszary – zapewnił rektor. Dodał, że zamierza wystąpić o Nagrodę Prezesa Rady Ministrów dla jednego ze wspólnych osiągnięć naukowo-technicznych.

Od lewej: Wiesław Różacki – prezes RAFAKO S.A.i JM rektor prof. Tadeusz Więckowski

- Nasza technologia nie byłaby tak efektywna, gdyby nie współpraca z uczelnią. Realizujemy  kilka niezwykle ważnych dla nas programów badawczo-rozwojowych, które w przyszłości umożliwią nam skuteczne konkurowanie na tych obszarach rynku, gdzie innowacyjność technologiczna jest wyjątkowo ważna  – przyznał Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A.

Do najważniejszych osiągnięć współpracy z Politechniką Wrocławską należy opracowanie nowoczesnej technologii w zakresie odsiarczania spalin, oferowanej przez RAFAKO. To również optymalizacja technologii elektrofiltrów, jednego z najlepszych produktów tego typu na międzynarodowym rynku. W toku są kolejne prace badawczo-rozwojowe, dzięki którym RAFAKO będzie mogło z powodzeniem konkurować z najlepszymi firmami na świecie, m.in. w zakresie budowy nowoczesnych bloków energetycznych oraz redukcji emisji rtęci – Za kilka lat także w tym zakresie wejdą w życie unijne ograniczenia, obowiązujące całą energetykę. Wówczas Rafako, jako jedna z pierwszych firm, będzie posiadało własną technologię, którą będzie mogło zaoferować też innym – mówi prezes Wiesław Różacki. Zaawansowane są także projekty związane z energetyką atomową.
 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firmy RAFAKO oraz Politechniki Wrocławskiej

Krzysztof Burek, wiceprezes i dyrektor ds. handlowych RAFAKO S.A., podkreślił, że kooperacja z uczelnią pomaga przełamać stereotypy myślowe, funkcjonujące za granicą. - Panuje przekonanie, że polskie firmy są dobrymi rzemieślnikami, ale nie są samodzielne pod względem myśli technologicznej. Dzięki współpracy z naukowcami RAFAKO wypracowało własne rozwiązania. To podnosi rangę firmy i wzmacnia jej pozycje na arenie międzynarodowej. Mamy własną myśl technologiczną, potrafimy ją zastosować i robimy to skutecznie – powiedział wiceprezes Krzysztof Burek.

Największy wkład we współpracę z RAFAKO mają wydziały mechaniczny, inżynierii środowiskowej oraz mechaniczno-energetyczny. Projekty realizowane są w zespołach badawczych, w skład których wchodzą naukowcy jak i przedstawiciele firmy. - Rezultaty są imponujące. Zamierzamy przygotować nowe stanowiska badawcze i prowadzić kolejne doświadczenia. Mam nadzieję, że będziemy realizować kolejne projekty w nowych obszarach, bardzo ważnych dla energetyki– mówił dr hab. inż. Jan Danielewicz, dziekan wydziału inżynierii środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Podczas spotkania podsumowano dotychczasową współpracę, ale też zaplanowano kolejne wspólne działania

Na gościach spore wrażenie zrobiła też wizyta w halach produkcyjnych RAFAKO - Przede wszystkim zdałem sobie sprawę ze skali i rozmiarów tej produkcji. Wcześniej nie miałem o tym wyobrażenia. Tu tworzy się produkt od podstaw. Jestem pod ogromnym wrażeniem stosowanej technologii, diagnostyki oraz perfekcji, z jaką to się odbywa  – mówił rektor. 
W uroczystym podsumowaniu dotychczasowej współpracy z dolnośląską uczelnią uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

- Mam nadzieję, że takie spotkania będą odbywać się od tej pory cyklicznie, także z innymi uczelniami – powiedział Witold Rożnowski, kierownik działu postępu technicznego, wdrożeń i ochrony patentów w RAFAKO S.A., odpowiedzialny za współpracę z ośrodkami akademickimi.

W oficjalnej części spotkania wzięły udział również władze Raciborza

RAFAKO współpracuje również m.in. z Politechniką Krakowską,  Politechniką Śląską z Gliwic oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową z Raciborza. Kontakty przedsiębiorstwa ze środowiskiem naukowym dotyczą trzech obszarów rozwoju branży energetycznej. Są to technologie związane z nowoczesnymi blokami energetycznymi na parametry nadkrytyczne,  podnoszeniem skuteczności instalacji ochrony środowiska oraz  nowoczesnymi rozwiązaniami dotyczącymi spalarni odpadów komunalnych.

***
DOKUMENTY DO POBRANIA:
RAFAKO (inf. prasowa DOC) - PARTNERSTWO NAUKI I PRZEMYSŁU
RAFAKO (inf. prasowa RTF) -  PARTNERSTWO NAUKI I PRZEMYSŁU

***
ZDJĘCIA PO POBRANIA:
RAFAKO - PARTNERSTWO NAUKI I PRZEMYSŁU 01
PODPIS: W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firmy RAFAKO oraz Politechniki Wrocławskiej

RAFAKO - PARTNERSTWO NAUKI I PRZEMYSŁU 02
PODPIS: Od lewej: Wiesław Różacki – prezes RAFAKO S.A.i JM rektor prof. Tadeusz Więckowski

RAFAKO - PARTNERSTWO NAUKI I PRZEMYSŁU 03
PODPIS: Podczas spotkania podsumowano dotychczasową współpracę, ale też zaplanowano kolejne wspólne działania

RAFAKO - PARTNERSTWO NAUKI I PRZEMYSŁU 04
PODPIS: W oficjalnej części spotkania wzięły udział również władze Raciborza

***
RAFAKO S.A.
RAFAKO S. A. jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”. Kapitał zakładowy wynosi 139.200.000,00, zł.

 

« WSTECZ