komunikat prasowy

Uroczyste podwieszenie walczaka w Oświęcimiu 5 grudnia 2014

5 grudnia br. w Oświęcimiu, na terenie firmy Synthos, odbyło się uroczyste podwieszenie walczaka realizowanego przez RAFAKO kotła fluidalnego. Po pomyślnie przeprowadzonej próbie obciążeniowej odbył się tradycyjny chrzest walczaka, któremu nadano imię Sławomir.

Uroczyste podwieszenie walczaka zakończyło jeden z ważniejszych etapów realizacji kontraktu zawartego przez RAFAKO S.A. z firmą Synthos Dwory 7 z Oświęcimia. Po pomyślnie przeprowadzonej próbie obciążeniowej odbył się tradycyjny chrzest urządzenia, któremu nadano imię Sławomir.

W wydarzeniu, które odbyło się 5 grudnia ubr., uczestniczyli przedstawiciele RAFAKO, klienta oraz wszystkich firm współpracujących przy tym projekcie. Walczak Sławomir, który z osprzętem waży ok. 35 ton, jest częścią kotła fluidalnego OFZ 140, realizowanego przez RAFAKO w ramach kontraktu z firmą Synthos Dwory 7, podpisanego w 2013 r. Swoje imię zawdzięcza Sławomirowi Czuchrijowi, dyrektorowi ds. energetyki w firmie Synthos S.A., który też uroczyście, butelką szampana dokonał tradycyjnego chrztu walczaka. S. Czuchrij przyznał, że jak na razie projekt realizowany jest w terminie, co stanowi dobrą prognozą na przyszłość. Kolejnym wyzwaniem będzie próba ciśnieniowa kotła.

- Tym samym zakończyliśmy podstawowy element budowy, czyli roboty fundamentowe i konstrukcyjne umożliwiające nam posadowienie walczaka. Największa część prac jest jeszcze przed nami. Jak dotąd wszystko odbyło się w terminie, zgodnie z zapisami kontraktu. Daje nam to pewność, że - tak jak jest to przewidziane - 23 marca 2015 r. odbędzie się próba wodna kotła i na koniec przyszłego roku instalacja zostanie uruchomiona i podamy parametr pary dla klienta - mówi Magda Wawrzynowicz, Dyrektor Realizacji Projektów Strategicznych w RAFAKO S.A.
- W tej chwili zaczyna się faza realizacji dostaw i bezpośredniego montażu na konstrukcji. Mamy bardzo zgrany zespół ludzi, którzy znają się na swojej pracy i wiedzą co mają robić – mówi Mirosław Sulicz, Kierownik Projektu Synthos w RAFAKO S.A.

Realizowany dla firmy Synthos kocioł fluidalny to produkt, który RAFAKO ma w swojej ofercie już od kilkanstu lat. Oznacza to, że jest to konstrukcja sprawdzona i z powodzeniem funkcjonująca w wielu obiektach energetycznych w kraju. Kocioł fluidalny, ze względu na swoją specyfikę pracy, odznacza się wysoką sprawnością w produkcji energii cieplnej przy zachowaniu wysokich parametrów w zakresie ochrony środowiska. - Aby uzyskać podobne parametry ochrony środowiska dla normalnego kotła pyłowego opalanego węglem, musielibyśmy do niego dobudować małą fabrykę oczyszczającą spaliny z tlenków siarki, azotu i innych zamieczyszczeń. Tymczasem ten typ kotła fluidalnego, który budujemy dla nszego klienta obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Europie, właśnie ze względu na swoją efektywność energetyczną przy znaczącym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery – mówi Marek Konfisz, Dyrektor Budowy Kotła OFZ 140 z RAFAKO S.A. Realizowany przez raciborską Spółkę kocioł będzie już dostosowany do wysokich norm emisyjnych, które dopiero będą obowiązywać od 2016 r. - Zgodnie z prawem europejskim kotły, które nie będą spełniać tych wymogów, do końca 2015 r. będą musiały zostać wygaszone. Budowany przez nas kocioł zapewni naszemu klientowi kontynuację jego działalności po 2016 r. - dodaje M. Konfisz.

Podwieszenie walczaka, który nazywany jest też „sercem kotła” jest jednym z istotniejszych kamieni milowych w realizacji projektu. - Jest to bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy element części ciśnieniowej kotła, w którym następuje oddzielenie cząstek wody od pary. Ze względu na swoje gabaryty oraz wymagania stawiane przez Urząd Dozoru Technicznego, walczak to niezwykle skomplikowane urządzenie. Zarówno projekt jak i wykonanie wymaga ogromnej wiedzy i dużego doświadczenia. Prefabrykacja została zrealizowana przez pracowników RAFAKO na wydziale W1 oraz W3. Ze względu na technologię montażu kotła, zwłaszcza dotyczącą części ciśnieniowej, jest to jeden z pierwszych elementów instalowanych na kotle - mówi Andrzej Czekała, specjalista ds. montażu części ciśnieniowej kotła OFZ 140 dla firmy Synthos w RAFAKO S.A. Podkreśla przy tym, że zakończona podwieszeniem walczaka część prac jest efektem współpracy także Działu Zakupów przy zorganizowaniu materiałów, Wytwórni DW w sprawnym przeprowadzeniu prefabrykacji oraz Działu Spedycji, który przetransportował walczak na miejsce montażu.

Z dotychczasowego przebiegu prac zadowolony jest Sylwester Wojcieszyński, Kierownik Budowy Projektu Synthos z RAFAKO S.A. - Mamy tu do czynienia z realizacją projektu na funkcjonującym obiekcie, co warte podkreślenia, w budynku pochodzącym z 1942 r., czyli czasów II wojny światowej. Wymagało to więc szczególnej organizacji pracy. Dokumentacja budynku podczas wojny została zniszczona. Teren ten był w tamtych czasach bombardowany, więc liczyliśmy się z tym, że możemy natrafić tu na niewypały. Najpierw więc przeprowadziliśmy ekspertyzę budynku, także z udziałem saperów. Korzystaliśmy przy tym nawet z archiwalnych zdjęć, wykonanych tuż po wojnie. Następnie przystąpiliśmy do częściowej rozbiórki budynku, m.in. demontażu dachu, ponieważ docelowo podwyższymy budynek o 20 m. W końcu zrobiliśmy fundamenty i przystąpiliśmy do prac konstrukcyjnych - opisuje Sylwester Wojcieszyński.

Prace nad realizacją projektu to nie tylko roboty budowlane czy montażowe. Uczestniczą w nich specjaliści z różnych dziedzin. - To również szereg prac przygotowawczych, takich jak stworzenie harmonogramu realizacji całego projektu uwzględniając wszystkie jego etapy: projektowanie, zakupy, produkcja oraz montaż i śledzenie na bieżąco postępu prac, a także odchyleń od założonego planu - mówi Edyta Stochmal - Ptak, Kierownik Działu Planowania Projektów w RAFAKO S.A.

Zamawiającym jest firma Synthos Dwory 7, z Grupy Synthos S.A., jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych oraz wiodącym europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Wartość kontraktu wynosi ponad 186, 5 mln zł. brutto.







« WSTECZ