Aktualność

Zabezpieczenie roszczenia RAFAKO S.A. przeciwko JSW KOKS S.A. 11 października 2024

Zabezpieczenie roszczenia RAFAKO S.A. przeciwko JSW KOKS S.A. o ustalenie nieistnienia uprawnienia JSW KOKS do realizacji lub skorzystania z praw gwarancji należytego wykonania umowy.

Sąd Okręgowy w Warszawie, XX Wydział Gospodarczy, nakazał JSW KOKS S.A. zwrot kwoty pobranej od Alior Bank S.A. z tytułu gwarancji bankowej dla realizacji umowy na budowę przez

RAFAKO S.A. elektrociepłowni w Radlinie. Gwarancję tę, bank wypłacił na żądanie JSW KOKS S.A.

- Od początku twierdziliśmy, że JSW KOKS S.A. nie miała prawa żądać wypłaty środków z tytułu gwarancji. W naszej opinii bezpodstawne było też zagarnięcie przez JSW KOKS S.A. naszych pieniędzy z kaucji, która dodatkowo, poza gwarancją, zabezpieczała kontrakt. Niestety, swym działaniem, JSW KOKS S.A. wygenerowała w RAFAKO przesłanki upadłościowe i decyzja Sądu, jakkolwiek przyznająca nam rację, nie jest równoznaczna z cofnięciem wniosku o upadłość – powiedział Maciej Stańczuk, Prezes Zarządu RAFAKO S.A. Dodał, że główne przesłanki znikną dopiero, kiedy JSW KOKS S.A, odda pieniądze do Alior Banku - na co Sąd dał JSW KOKS S.A. dwa dni, zwróci kaucję gotówkową oraz powróci do efektywnych i prowadzonych w dobrej wierze mediacji. Jednocześnie JSW KOKS S.A. powinna zapewnić finasowanie kosztów inwestycji i tym samym umożliwić RAFAKO kontynuowanie prac na budowie, z której przychody, zasilałyby działalność operacyjną spółki z Raciborza. - Nie mniej ważne od zwrotu środków, jest pilne zawarcie porozumienia i aneksu do umowy, w którym określone zostaną zasady finasowania i pokrycia kosztów, warunki i terminy dalszej realizacji umowy i dodatkowych prac, jakie niezbędne są, aby dokończyć całą inwestycję. Te kwestie były przedmiotem mediacji, zerwanych jednostronnie przez JSW KOKS S.A. na początku września tego roku, czego zasadność również kwestionujemy – powiedział Maciej Stańczuk.

Prezes Stańczuk podkreślił, że RAFAKO zostało niewiele czasu, z uwagi na złożony wniosek o upadłość oraz krytyczną sytuację finansową. Dlatego powrót do efektywnych rozmów i zawarcie porozumienia powinno nastąpić zanim Sąd ogłosi upadłość RAFAKO.

RAFAKO realizuje dla JSW KOKS S.A. w Radlinie inwestycję polegającą na budowie elektrociepłowni opalanej gazem koksowniczym. W dniu 9 września br. Inwestor bezzasadnie zerwał mediacje prowadzone przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP i zagarnął 20 milionów złotych z kaucji wpłaconej przez RAFAKO, oraz zażądał od Alior Banku 35 milionów złotych z tytułu gwarancji i środki te otrzymał. W efekcie tych działań Spółki Skarbu Państwa, 26 września br., Zarząd RAFAKO S.A. został zmuszony do złożenia wniosku o upadłość.

Więcej informacji można znaleźć w Centrum prasowym « WSTECZ