Aktualność

JUBILEUSZOWA KONFERENCJA KOTOWA W SZCZYRKU 22 października 2014

„Aktualne problemy budowy i eksploatacji kotłów” stanowiły temat przewodni Międzynarodowej XII Konferencji Kotłowej ICBT 2014, która odbyła się w Szczyrku, w dniach 21-24 października. Tegoroczna edycja wydarzenia była szczególna, wpisywała się bowiem w jubileusz 65-lecia istnienia RAFAKO oraz 50-lecia organizacji Konferencji Kotłowej w Polsce.

„Aktualne problemy budowy i eksploatacji kotłów” stanowiły temat przewodni Międzynarodowej XII Konferencji Kotłowej ICBT 2014,  która odbyła się w Szczyrku, w dniach 21-24 października. Tegoroczna edycja wydarzenia była szczególna, wpisywała się bowiem w jubileusz 65-lecia istnienia RAFAKO oraz 50-lecia organizacji Konferencji Kotłowej w Polsce.

Tradycyjnie już inauguracji towarzyszyło nadanie Tytułu Honorowego Miles Energeticae (Rycerza Energetyki) i wręczenie szabli osobom zasłużonym dla rozwoju polskiej branży energetycznej. Wydarzenie to za każdym razem ma  szczególną oprawę. Prowadzący je mistrz ceremonii ubrany jest w sarmacki kontusz, towarzyszą mu damy i rycerze w strojach z epoki oraz bracia kurkowi z raciborskiego bractwa strzeleckiego. Odczytywany przez mistrza ceremonii dokument pisany jest barwnym staropolskim językiem. Wszystko to ma na celu podkreślenie rangi przyznawanego wyróżnienia.  W tym roku w gronie 15 uhonorowanych tym tytułem znaleźli się dwaj reprezentanci RAFAKO: Bogdan Glinkowski i Wiesław Zabłocki.


Organizatorem Konferencji jest Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej przy współudziale m.in. RAFAKO oraz Urzędu Dozoru Technicznego. Wydarzenie odbywa się w cyklu 4-letnim. Każdorazowo skupia specjalistów najwyższej klasy, zarówno przedstawicieli firm, producentów, jak i użytkowników urządzeń kotłowych oraz środowisk naukowych i badawczych. W tym roku uczestniczyło w niej ponad 450 ekspertów z kraju jak i z zagranicy.


- To, że zgromadziło się tu tyle osób wynika z ogromu wyzwań, jakie stoją przed naszą branżą. Ważne, że dyskusje w tak szerokim gronie dają szansę stawienia czoła tym problemom - powiedział prof. Marek Pronobis, dyrektor IMiUE Politechniki Śląskiej i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, inaugurując wydarzenie.


Wystąpienia przedstawicieli Zarządu RAFAKO S.A. oraz multimedialna prezentacja historii firmy  stanowiły jeden z punktów uroczystego otwarcia konferencji.

 
- Bardzo cieszymy się, że RAFAKO może po raz kolejny uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dopóki będzie organizowana Konferencja Kotłowa, będziemy jej partnerem. Jednak na przestrzeni 65-lat istnienia wiele się w firmie zmieniło. RAFAKO nie jest już tylko producentem kotłów, lecz poszukuje innych obszarów działalności, między innymi w zakresie ochrony środowiska. Wierzę, że konferencja przyniesie wiele ciekawych myśli, które będziemy w stanie wdrażać dla dobra polskiej energetyki – mówiła podczas inauguracji Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu RAFAKO S.A.


- RAFAKO jest nierozerwalnie związane z ideą organizacji konferencji i cieszymy się, że jesteśmy częścią tej tradycji. Wydarzenie to służy wymianie doświadczeń, informacji, poglądów. Pojawiają się tu pomysły, które czasem kiełkują w postaci programów badawczo-rozwojowych czy też projektów  – przyznał Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A., który podczas uroczystości inauguracyjnej wystąpił z multimedialną prezentacją przybliżającą historię RAFAKO w kontekście 50-lecia organizacji Konferencji Kotłowej.


Wymiana myśli i poglądów, do jakiej dochodzi podczas konferencji, to swoistego rodzaju „burza mózgów”, która często kontynuowana jest w ramach dalszej współpracy między przedsiębiorstwami a ośrodkami naukowymi. - Dużo jest projektów dotyczących systemów oczyszczania spalin i instalacji ochrony środowiska. W szczególności interesują nas takie obszary, jak usuwanie rtęci ze spalin czy poprawa efektywności energetycznej i właśnie w tych obszarach prowadzimy projekty. Niektóre mają jedynie wartość poznawczą, ale są też takie, które owocują realizacjami i sporymi zyskami dla firmy – zapewnił Jerzy Mazurek, kierownik Zespołu Pracowni Projektowych IOŚ w RAFAKO S.A.


- Wspólnie z RAFAKO opracowaliśmy kilkanaście patentów i wzorów użytkowych, 9 z nich jest już wdrożonych – potwierdził dr inż. Andrzej Walewski z IMiUE Politechniki Śląskiej, Dyrektor Konferencji, pełniący rolę mistrza ceremonii nadania tytułów Miles Emergeticae. - Współpracujemy z RAFAKO praktycznie od zawsze, ja osobiście od 1964 r.  Specjalizowałem się w regeneracji obrotowych podgrzewaczy powietrza, które w Polsce produkowane były tylko przez RAFAKO  – dodał A. Walewski.


- Problemy, jakie stoją przed nowoczesną energetyką, np. osiąganie coraz większej sprawności kotłów przy ich wysokiej niezawodności, redukcja emisji zanieczyszczeń do środowiska, to są naprawdę bardzo ważne wyzwania i nie wyobrażam sobie ich rozwijania bez ścisłej współpracy nauki, przemysłu oraz jednostki kontrolującej – powiedział Marek Ćmiel, Dyrektor UDT Gliwice.
- Cechą szczególną tej konferencji było to, że zawsze łączyła różne środowiska i z jej historii można prześledzić rozwój wielu karier przemysłowych i naukowych. To szczególne osiągnięcie, symbioza, która zawsze rodziła pozytywne efekty w postaci kreowania nowych programów przemysłowych i była inspiracją do formułowania wielu tematów badawczych – zapewnił prof. Tadeusz Chmielniak z IMiUE Politechniki Śląskiej, Przewodniczący Rady Naukowo- Programowej.


Konferencja łączy nie tylko różne środowiska, ale też pokolenia projektantów i naukowców. - Przepracowałem w swoim zawodzie nieprzerwanie 52 lata i nadal jestem aktywnym pracownikiem. Moja firma zaprojektowała wszystkie najstarsze kotły energetyczne, a RAFAKO je budowało. Wspólnie zrealizowaliśmy wiele projektów w kraju i za granicą – powiedział Jerzy Wawrzyńczyk, specjalista ds. modernizacji i rozwoju w Centralnym Biurze Konstrukcji Kotłów w Tarnowskich Górach. 
 

- W konferencji uczestniczyłem jeszcze jako student, brałem nawet udział w jej organizacji. Uważam, że to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w branży energetycznej, a w szczególności kotłowej. Czteroletni cykl ma swoje atuty. Spotykamy się za każdym razem z nowym bagażem doświadczeń z kilku ostatnich lat. Poza tym, cała oprawa, która temu towarzyszy jest bardzo ciekawa. Tytuł Rycerza Energetyki to dla młodego inżyniera czy studenta (który widzi, jak doceniani są starsi koledzy) motywacja, by ciągle się starać, uczyć i rozwijać zawodowo – przyznał Tomasz Krajewski, Prezes Zarządu firmy Ligra z Rybnika.


- To okazja do rozmów i nawiązania kontaktów, które są w naszej branży bardzo ważne. Rozmowy w kuluarach są nieraz cenniejsze niż oficjalne referaty – dodał Krzysztof Stepaniuk, Koordynator Zarządzający z firmy Rotor z Motycz.


- Podczas konferencji spotykamy wielu ludzi, z którymi współpracujemy  na co dzień. Można porozmawiać z nimi na neutralnym gruncie, dowiedzieć się o planach inwestycyjnych, nowych zleceniach i poszukać okazji do współpracy biznesowej. Zaś sama atmosfera konferencji, czyli np. nadawanie tytułów Rycerza Energetyki jest bardzo dostojna.  Taki tytuł to wielki prestiż nie tylko dla osób, które zostały nim wyróżnione, ale także dla firm, w których pracują - powiedział Tomasz Mazur, członek zarządu Termorex S.A..
W ramach Konferencji Kotłowej każdorazowo organizowane są sesje problemowe składające się z referatów wygłaszanych przez uczestników. W gronie prelegentów znalazła się liczna grupa przedstawicieli RAFAKO, której członkowie prezentowali m.in.  rozwiązania wyspy kotłowej nowego bloku energetycznego w Jaworznie III, projekt instalacji odazotowania i odsiarczania spalin do bloku 910 MW czy też rozwój materiałów żarowytrzymałych.

 
Organizatorem wydarzenia był Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej przy współudziale RAFAKO oraz firm Foster Wheeler Energia Polska, TAURON Wytwarzanie, EdF Polska i Urzędu Dozoru Technicznego. Patronat Naukowy nad konferencją sprawował Komitet Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk. 

 

 

 

« WSTECZ